Příběh RDR 2

Od vydání uplynuly bezmála tři měsíce, a tak je čas abychom Vám přinesli ucelený článek o hlavní příběhové lince v RDR2. Upozorňujeme, že pokud máte hru rozehranou, tak neneseme odpovědnost za případnou spoilerovou újmu, ale věříme, že mnohé potěší – ať už jako rekapitulace událostí po dohrání nebo osvětlení spojitostí těm, kteří vysloveně trpí absencí češtiny, tak tedy…

Poté co loupež dopadne špatně ve westernovém městě Blackwater jsou nuceni Arthur Morgan a členové Van der Linde gangu prchnout. S nejlepšími lovci odměn v zádech a federálními agenty musí gang přepadávat, okrádat a bojovat na své cestě skrz Ameriku k přežití. Přes všelijaké vnitřní rozkoly v gangu se Arthur nachází na pomezí mezi tím co je správné a loajalitou vůči gangu, který ho vychoval.

Příběh je zasazen v roce 1899, kdy po zpackané loupeži v Blackwater prchá Dutch Van der Linde se svým gangem přes západní hory, potýkají se s nepřízní počasí, nedostatkem zásob jen pro to, aby se vyhnuli vymahačům práva. Nechávají tak za sebou značnou sumu peněz ukrytou z nezdařilé loupeže. Členy gangu jsou: hlavní protagonista Arthur Morgan, mladý John Marston, Hosea Matthews (Dutchova pravá ruka), Bill Williamson, Javie Escuella, Lenny Summers, Charles Smith, Sean MacGuire, Uncle, Abigail Roberts, Molly O´Shea, Tilly Jackson, Simon Pearson, Leopold Strauss, Karen Jones, Susan Grimshaw, Josiah Trelawny, Mary-Beth Gaskill, Reverend Swanson a Micah Bell. Po cestě přes hory se setkávají se Sadie Adlerovou, vdovou, jejíž manžel byl zavražděn rivalským gangem O´Driscoll.

Aby získali potřebné finance k úspěšnému útěku za svobodou se Dutch rozhodne přepadnout vlak, který patří bohatému ropnému magnátovi Leviticusovi Cornwalllovi. Takový čin zámožného podnikatele rozzuří natolik, že si najme Pinkertonovu detektivní agentůru, která posílá Andrewa Miltona a Edgarse Rossa, aby dopadli Dutche Van der Lindeho. Gang si uvědomuje, že rychlý postup civilizace nelze zastavit a že se tak éra psanců blíží ke svému konci. Rozhodnou se tedy nashromaždit dostatek peněz a prostředků k tomu, aby mohli jít do „důchodu“ a uniknout tak zákonu nadobro. Arthur a ostatní členové tak vykonávají několik různých prací, aby potřebné peníze opatřili. Do toho jsou dokola Dutchem ubezpečováni, že přichází poslední velká loupež, která zajistí jejich svobodu a vyplní se tak jeho plán.

Po masivní přestřelce s Cornwallem a jeho muži ve Valentine je gang nucen najít nové místo pro jejich tábor, jelikož byli nalezeni detektivem Miltonem. Stáhnou se tedy do blízkosti města Rhodes, kde se setkávají s rodinami Grays a Braithwaithes – rivalské rodiny, které potenciálně hromadí zlato z občanské války. Dutch pracuje pro obě rodiny pod snahou je postavit proti sobě, kdy jsou jeho plány prokouknuty, což vyústí v přepadení Graysovou rodinou a vede k smrti Seana a naopak rodina Braithwaithes unese syna Johna Marstona – malého Jacka. Gang v odvětě doslova vybije obě rodiny a zjistí, že malý Jack byl prodán italskému mafiánovi Angelo Bronte.

Dutch, Marston a Arthur míří do Bronteho rezidence v Saint Denis konfrontovat mafiánského bosse a získat tak Jacka. Po několika prací na protiúčet Bronte vrací malého Jacka a získává si tak přízeň gangu, aby je přivedl do chystané pasti. Oplata na sebe nenechá dlouho čekat, a tak gang přepadne rezidenci, unesou Bronteho a nakrmí jeho tělem aligátora v bažinách. Poté Hosea a ostatní plánují přepadení banky v Saint Denis. Lidé z Pinkertonovi detektivní agentury zasahují a Milton zajme Hosea, kterého před očima gangu popraví. Následná přestřelka způsobí, že je Lenny zabit a John Marston zatčen. Dutch, Arthur, Williamson, Escuella a Micah prchají na lodi směřující na Kubu.

Velká bouře poškodí loď natolik, že se potopí a členové gangu jsou tak vyvrženi mořem na břehy ostrova Guarma, kde se dostanou do středu války mezi tyranskými majiteli cukrovaru a zotročenými místními obyvateli. Dutch a ostatní se postaví na stranu revolucionářů a podporují odboj proti vlastníkům plantáží a dostávají se tak zpět do USA. Poté, co se skupina z Guarmy spojí se zbytkem členů gangu jsou přepadeni lidmi z Pinkertonovi agentůry. Dutch začne podezřívat, že někdo z gangu musí působit jako informátor, stává se tak paranoidní, což vede gang k dalšímu selhání. Musí se znovu přemístit a Dutch ubezpečuje nad poslední velkou loupeží, která zajistí bezpečný únik. Trvá na tom, že tento cíl je důležitější, než záchrana Johna Marstona ze spárů zákona. Arthur a Sadie neuposlechnou a vydají se zachránit Marstona na vlastní pěst. Brzy na to Dutch manipuluje s místním kmenem indiánského původu proti armádě Spojených států, aby tak odvedl pozornost od svého gangu navzdory Arthutovým námitkám. Dutch tak začne pochybovat o Arthurově loajalitě, kde jsou pochyby podporovány Micahem Bellem, který se snaží dostat na místo za Hoseaho a chce tak být pravou rukou a poradcem Dutche.

Mezitim se Artrhur obává o Dutche, kterého vnímá jako muže, který není takový jakého znal, jelikož ztrácí své ideály, více se uchyluje k vraždám a stává se více a více paranoidním. Později Arthur zjišťuje, že je nakažen tuberkulózou, kterou chytil při vybírání výpalného od nakaženého farmáře Thomase Downese, kdy si uvědomuje, že se nachází na sklonku svého života. Arthur tak přemýšlí, jak zajistit členy gangu po své smrti a reflektuje svojí nemoc do svých činů jak minulých, tak budoucích.

Gang začíná upadat a několik členů opouští své útočiště na vlastní pěst. Mezitím Dutch a Micah Bell naplánují finální loupež armádního vlaku převážející zásoby a mzdy vojákům. Arthur přesvědčí Johna Marstona, že po loupeži musí odejít, zabezpečit svojí rodinu (Abigail a malého Jacka) a začít tak nový život. Dutch zavraždí Cornwalla, kterého obviňuje za všechny akce, který vůči nim podnikla Pinkerstonova agentůra. Arthurova víra v Dutche je nenávratně rozbitá, když opouští Johna a označí ho za mrtvého a odmítá zachránit Abigail, která je zajmuta Miltonem. Arthur se tak obrátí proti rozkazům Dutchem a vydává se za pomocí Sadie zachránit Abigail. Během záchrany je Arthur napaden Miltonem, který mu vyzradí, že po celou dobu byl informátorem Micah Bell, který pro Pinkertonovu agentůru pracoval od doby, kdy se vrátili z Guarmy, poté je Milton zastřelen rukou Abigail. Tím se vylučuje původní myšlenka, že členy gangu zradila bývalá žena Dutche Molly O´Shea, která v podnapilém stavu vyčítala Dutchovi, jak se k ní v poslední době choval a vyhrožovala, že vše na něho vyzradí, čímž do sporu zasáhla Susan Grimshaw, která jí zastřelila brokovnicí se slovy „znala pravidla“. Krátce před svou smrtí Milton ubezpečuje, že Molly nic neřekla a jediný informátor, který se nezdráhal cokoliv říct byl Micah Bell.

Než se Arthur vrátí do tábora konfrontovat Micah Bella za zradu poručí ženám, aby se stáhli do bezpečí a rozloučí se s nimi. Konec gangu vrcholí příchodem Arthura a Johna do tábora, kdy obviňují před zbylými členy Micah za zradu a John taktéž za to, že ho nechali pospolu s Dutchem postřeleného napospas. Dutch, Williamson, Escuella, a Micah Bell se obrátí proti Arthurvi a Johnovi kdežto do toho přijíždějí Pinkertonovi muži. Všem šesti mužům se podaří utéct do divočiny. Arthur přijímá svůj osud a chce koupit Johnovi čas tím, že ještě potrápí Pinkertonovi lidi nebo že se vrátí pro peníze do úkrytu. Ať už je volba hráče jakákoliv, tak Micah přepadne Arthura a vznikne souboj na život a na smrt, který přeruší Dutch. Arthur se snaží přesvědčit Dutche o vině Micaha, aby ho opustil, kdy nakonec Dutch sám odchází. Pokud měl hráč do této doby dobrou reputaci, tak Arthur umírá pohledem na východ slunce v opačném případě, kdy měl hráč špatnou reputaci, tak je Arthur usmrcen rukou Micah Bella.

Tímto končí šestá kapitola a začíná tak první epilog, který je s odstupem sedmi let, kdy se John Marston pokouší žít spořádaný život po boku své Abigail a jeho syna Jacka. Při hledání práce na místním ranči je John nucen bojovat proti psancům, kteří terorizují ranč a ostatní zaměstnance. Abigail tak nabývá přesvědčení, že John neche pustit svůj starý život a opouští ho. John chce Abigail přesvědčit o opaku, a tak kupuje pozemek o kterém Abigail sněla a chce ho proměnit ve fungující ranč. Spojí se tak s přeživšími členy gangu jako starý Uncle, Charles a Sadie. Uncle s Charlesem Johnovi pomáhají se stavbou ranče a Sadie pomáhá s poskytnutím prací lovce odměn, aby získal potřebné peníze pro splácení dluhu bance za utržený pozemek. Abigail se k Johnovi vrátí a John se s ní zasnoubí, kdy jí dá prsten, který kdysi dal Arthur své milované. Do toho přijíždí Sadie za Charlesem a Johnem s informacemi, že Micah Bell žije a zná jeho polohu. Naproti přáním Abigail, aby to nechali být chce John svojí pomstu za Arthura, a tak se vydává s Charlesem a Saidie stíhat Micaha Bella.

Po příjezdu do Micahova tábora jsou Charles se Saidie zraněni a naléhají na Johna, aby pokračoval sám. Poté co zastřelí několik jeho mužů včetně jeho pobočníka Joea konečně John konfrontuje Micah, kdy je šokován zjištěním, že Micah s Dutchem zase spolu pracují. Nicméně Dutch střelí Micaha, aby ho mohl John dodělat. Po smrti Bella Dutch odchází bez jediného slova. John později zjistí, že Micah Bell získal peníze ukryté v Blackwater, a tak je použije k tomu, aby splatil veškeré své dluhy. Později si John formálně bere Abigail za svojí ženu a těší se ze společného života na ranči pospolu s Jackem a Uncklem, zatímco Saidie a Charles odcházejí vstříc jiným záležitostem.

Uprostřed závěrečných titulků jsou nám ukázány osudy některých přeživších členů gangu, zatímco agent Ross objeví mrtvolu Micaha Bella a sleduje tak Johnovu stopu, která ho přivádí přímo do Johnova ranče a zahájí se tak události z prvního dílu Red Dead Redemption.

Po 100% dokončení se přehraje scéna, kdy John navštíví hrob Arthura po pomstě Micah. John se podívá na hrob a říká „I guess we’re just about done my friend. “

Autor: Adam Lukeš